Programy pomocowe Unii Europejskiej już od lat popierają biznesmenów, jacy potrzebują zastrzyku walutowego na rozbudowę swojej działalności. Nie każda jednostka gospodarcza ma okazję skorzystać z takiej pomocy jednakże większość ma taką możliwość. Jakie są warunki i kto ma prawo ubiegać się o dofinansowania? Przyjrzymy się temu niżej.

Aktualnie dużo firm korzysta z pomocy pieniężnej w postaci dotacji unijnych, które przyznawane są przez dobre programy. Największe wsparcie udzielane jest mikro i małym jednostkom, jednak średnie również mają obszerne poparcie. W większości wypadków taka pomoc finansowa działa poprzez programy regionalne czy też podobne, a ubiegać ma prawo się o nie każdy właściciel nie za dużej firmy. Dotacje unijne pozwalają finansować wydatki powiązane na przykład z kupnem wyposażenia umożliwiającego ożywienie firmy. Wszystkie koszty ponoszone w związku ze zmianą procesu produkcji czy też inwestowaniem w nowoczesną techniki są w stanie być oddane na zasadzie dotacji unijnej.

W uogólnieniu jednostki gospodarcze mogą ubiegać się o dotacje unijne na cele takie jak:

• nabycie środków trwałych, maszyn i sprzętów

• zakup posiadłości

• nabycie materiałów oraz prace budowlane

• leasing

• przedsięwzięcia promocyjne

• sumpty ogólne

• instruktaże

To właśnie dzięki dotacjom wiele firm oraz przedsiębiorstw może rozwijać się oraz osiągać zyski w swojej branży. Konkurencja jest dziś niezmiernie znacząca, w następstwie tego pomoc dla małych i średnich firm jest niezwykle znacząca by miały one szansę zaistnieć na rynku. Co istotne istnieją dwie dyspozycje na uzyskanie pomocy pieniężnej. Niektóre oznaczają pieniądze bezzwrotne innymi słowy takie, które zdobywamy bez żadnych kosztów oraz nie musimy ich oddawać. Drugą możliwością są pieniądze w ramach kredytu jednakże o znacznie lepszych warunkach niż te udzielane przez banki. Wolno pozyskać taką pożyczkę dzięki wyjątkowym programom unijnym.

Aby zdołać ubiegać się o dotacje unijne należy w głównej mierze spełnić wyznaczone w danym programie wymagania i kryteria. Po przejściu paru etapów kwalifikacji wolno czekać na decyzję przyznania bądź też odmowy pomocy. O wszelkich detalach należy dowiadywać się w okolicznych urzędach oraz instytucjach.